Druhé rokoko 1840-1870

5. července 2009 v 16:32 |  Móda v 19. století


Od roku 1870 - 1890 hovoříme o období druhého rokoka, které má západoevropský charakter. Dominantním znakem ženské módy je nošení krinolíny. Ocelová konstrukce tvořící kostru je vyráběna strojově. Pánský oděv se stále přibližuje dnešní podobě. V tomto období vzniká sako podobné dnešnímu. Spolu s cylindrem se nosil nízký klobouk. Oblečení doplňoval třičtvrteční plášť, boty s nízkým podpatkem a hůlka.
Módu v letech 1870 - 1890 charakterizuje nová linie ženského oděvu, která zdůrazňovala zadní část těla. Okolo roku 1870 se objevila sukně s TURNÝROU, která je v zadní části podložena kovovou obručí nebo vycpávkou. Spolu s ní se nosili i POLONAISY - rozšířené dlouhé sukně, které odhalovaly spodní dlouhou sukni. Ženská móda tohoto období začala klást základy moderního šatníku žen. Rodí se ženský kostým, cestovní úbor, pláště do deště a proti prachu, které zůstávají jako trvalé dědictví do budoucnosti. Účesy s loknami se vyčesávají vzhůru a doplňují je malé klobouky s peřím a slunečník, který chrání pleť před slunečními paprsky.
V pánském oblečení slavnostní frak vystřídal na denní nošení žaket. Na společenské akce nosili páni dvojřadový prodloužený kabát - GEHROCK. Největší novinkou se stává smoking s hedvábnými klopami. Vznikají různé druhy plášťů, které doplňují měkké plstěné a slaměné klobouky. Pozvolna se upouští od různých módních výstřelků v odívání a oděv se stává praktičtějším a pohodlnějším
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 generic generic | E-mail | Web | 2. května 2016 v 16:30 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama