Před zasnoubením

6. července 2009 v 1:52 | eldar.cz |  Život a kultura v 19.století
Za cíl známosti dvou mladých lidí pokládáme ovšem sňatek; pro případy opačné zbývá hlavní pravidlo, aby rozchod před sňatkem stal se způsobem takovým, aby ani jedna ani druhá strana nebyla uražena, a aby ten aneb onen při pozdějším setkání nemusil se rdíti nebo dokonce hanbiti.


Příčí se všem zásadám o slušnosti, když matky všelikým způsobem nadbíhají příštím ženichům, a ještě více je nevkusno, honí-li svoje dcery do zábav, divadel, na výlety a do plesů jen proto, aby byly oblétány zástupem zbožňovatelů, z nichž mnozí pro nedostatek postavení ani nejsou schopni ženitby.

Choulostivé jest působení jakéhokoliv prostředníka při vzájemném seznamování, kteráž úloha je svrchovaně odpovědna a nevděčna.

Nezamlouvá-li se děvče mladému muži nebo muž děvčeti, žádá slušnost neříkati rodičům příčiny.

Jestliže před tím než žádáme o ruku, nebylo vyžádáno svolení navázati známost, pak najisto neměl by žádost o ruku přednášeti nikdy nápadník sám, nýbrž jeho prostředník, rodiče, příbuzný nebo přítel, který požádá otce, není-li toho, pak matku.

Vyslanec v tomto případě představí se v hodinu napřed smluvenou, ať ústně, ať písemně, v pečlivém obleku (redingote, nikoli frak). Rozmluvě dívka sama nikdy nebude přítomna.

Nápadník, byl-li přijat, stává se snoubencem a učiní nejbližší dny obřadní návštěvu rodičům své nevěsty (dopoledne, v redingotu), předeslav kytici bílých květů nevěstě.

Theoreticky měla by tato kytice býti obnovena co den, neboť květy neměly by vadnouti vůči slibované věčné svěžesti lásky. Ale zvyku tohoto pro jeho nákladnost lze zřídka dodržeti.

Snoubenec nechať chová se velmi zdrženlivě vůči své nevěstě, sladké projevy lásky za přítomnosti jiných jsou tuze nevkusny. Omezujte se toliko podáním ruky.

Vedle kytic menší dárky jsou přípustny, kdežto dary velké a nádherné svědčí o nedobrém vkusu ženichově. Květiny, bonbony, kniha a p. stačí...

Rodiče dívky, teď už snoubenky, co nejdříve vykonají návštěvu rodičům snoubencovým a pozvou je na hostinu zásnubní.

Mladý muž, nemající rodičů, nebo starší, již usedlý, může požádati o ruku své vyvolené sám. Nejlépe, vyloží-li napřed otci listem svoji situaci a vyžádá si od něho dovolení návštěvy.

*) redingot = dlouhý uzavřený pánský kabát se šosy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama