Zasnoubení

6. července 2009 v 1:52 |  Život a kultura v 19.století
Ve mnoha rodinách předchází svatbu důvěrná slavnost zasnoubení.Snoubenec bude ve výběru svých hostí, které přeje si míti pozvány, velmi skromným, udávaje jenom členy rodiny a nejvýše velmi důvěrné přátele.

Nechť má na paměti, že zvědavost kolem snoubenky vzbuzená může se jí státi nepříjemnou a uvésti ji v rozpaky.

Snoubenec v den zásnubní pošle nevěstě kytici bílých květin, zejména takových, které snoubenka zvláště miluje. Donese je přímo květinář nedlouho před hostinou, aby byl čas kytici vhodně umístiti a před kyticemi ostatních účastníků. Košík je zdoben širokou bílou stuhou s vyšitým datem zásnubním.

Vedle toho přinese sám snoubenec své snoubence zásnubní prsten, jejž podá v pouzdře. Dívka sama pouzdro otevře a podá prsten snoubenci, který jí ho navlékne na čtvrtý prst levé ruky, kterou poté snoubenec políbí.

Často dá matka při této příležitosti dovolení prvního polibku, aspoň na čelo snoubenky.

Bývá zvykem, že i snoubenka daruje při té příčině snoubenci prsten s brillantem, neučiní-li tak při odvetné hostině.

Zásnubní prsten je první cenný dar, který snoubenka přijme. Bývá zdoben jen bílými kameny nebo perlami, ale také brillanty a modrým safírem. Rubíny a smaragdy nikoli.

Vnitř prstenu vyryta jsou obě křestní jména a datum zasnoubení. Snoubenka od té doby nosí jej stále.

Že rozhodují při volbě prstenů poměry majetkové a že i prsten skromnější může býti stejně vítán, rozumí se samo sebou.

Počínaje zasnoubením mladá dívka neobjevuje se ve společnosti beze svého snoubence a rodiče nepřijímají pro ni žádného pozvání, kterého se nedostalo stejným časem také snoubenci. Kdo tedy zveš snoubenku, pozvi také snoubence.

Nesluší se, aby snoubenci chodili po ulici a na procházky docela sami, ještě k tomu zavěšeni. Oslovují se stále "Slečno" a "Pane".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama